wz

SIMSKY - výukový kurz

Jak nastavit barevnou hloubku ve Windows

Úroveň pro začátečníky
Poznámky níže popsané nastavení stačí provést jen jednou a vaše obrázky budou naprosto dokonalé!


Pokud vám následující řádky připadnou příliš složité, požádejte o pomoc někoho, kdo se vyzná v nastavení Windows. Nebude to trvat ani minutu. Jestli chcete mít obrázky ze Simsek v nejvyšší kvalitě, neměli byste tuto část návodu přeskakovat. U většiny z vás ale stejně následující nastavení bylo provedeno již při instalaci systému Windows.

Dříve než začneme, povíme si něco o barevné hloubce. Tento údaj říká, kolik barev je schopna vaše grafická karta současně zobrazit. Udává se v bitech a čím větší číslo, tím lepší kvalita zobrazení, tedy větší počet barev. Minimální použitelná bar. hloubka ve Windows je 8 bitů, což znamená 256 barev. To je pro Simsky ale nedostačující. Simsky potřebují minimálně 16-bitovou barevnou hloubku, někdy označovanou jako 15-bit nebo častěji High Color. Toto nastavení postačuje pro prohlížení obrázků, ale není optimální pro práci s nimi, zejména při úpravě barev a barevných přechodech. Zde je vhodné používat hloubku 24 nebo 32 bitů, označovanou jako True Color. Mezi 24 a 32 bity není žádný rozdíl.

Pokud nechcete, aby byly ve výsledném obrázku vidět přechodové kroky, ujistěte se, že vaše grafická karta jede na 24 nebo 32 bitové barevné hloubce. Na volném místě v ploše Windows klikněte pravým tlačítkem myši, v menu zvolte řádek Vlastnosti. Otevře se ovládací panel Obrazovka, kde vpravo nahoře klikněte na záložku Nastavení. Zde se vlevo dole podívejte, jestli v poli Barvy je vyklopená položka 32 bitů (True Color) nebo 24 bitů. Pokud ano, jak ukazuje následující obrázek, je vše v pořádku a klikem na Storno ovládací panel uzavřete.

Windows - nastavení barevné hloubky

Pokud je zde 15 nebo 16 bitů (High Color), či dokonce jen 256 barev, přepněte výklopný seznam na vyšší hodnotu (pokud ji vůbec váš monitor umožňuje). Dole klikněte na OK. Pokud se Window zeptají, jestli chcete restartovat, zvolte možnost Bez restartu a klikněte na OK. Nyní se Windows zkusí přepnout na novou barevnou hloubku. Pokud se jim to povede, vidíte hlášku, ve které hned klikněte na možnost, že je vše v pořádku a následně dole na OK. Pokud váš monitor dané nastavení nezvládne, vyčkejte několik sekund, až Windows vrátí vše do původního stavu a klikem na Storno akci zrušte.


Chcete víc? Například, aby Simsky samy přepnuly optimální barevnou hloubku? Nebo aby výsledná kvalita obrázků nezáležela na používané barevné hloubce? Žádný problém! Napište mi, co byste chtěli do Simsek přidat, a když vás bude víc, zahrnu vaše požadavky do programu!


Simsky - (C) 2002-2004 Dave Luv web: Simsky.wz.cz e-mail: Simsky@seznam.cz