wz

SIMSKY

Poradna


Potřebujete poradit s čímkoliv v The Sims ?

Pokud jste se dostali do situace, kdy vám Sims provádí různé podivnosti, napište mi pár řádků do sekce Vzkazy (nebo v případě složitějšího problému na níže uvedený e-mail) a já se vaše dotazy pokusím zodpovědět. Uveďte verzi Sims a co jste dělali, než problém nastal. Situace v Sims, která mnohdy vypadá tak, že bude nutné hru přeinstalovat a přijít o vaše miláčky, není mnohdy zdaleka tak bezvýchodná.

Například lze spravit stav, kdy se vám v Sims Unleashed po příchodu zahradníka hra zpomalí natolik, že je nehratelná. Nebo když vám v původních Sims bloudí sousedi po pozemku a nemohou najít cestu ven. Nebo vaši Simsáci onemocněli kousnutím morčete a vy nemáte Livin' Large, abyste je mohli vyléčit. Či jste instalací Unleashed přišli o texty u všech objektů stažených z webu? Nic není neřešitelné.


Hra se silně zpomalí po příchodu zahradníka.

Nejčastěji k tomu dojde, pokud máte datadisk Unleashed. Jestli ne, můžete i tak použít následující kroky, jen si budete muset umět najít předmět, se kterým se zahradník chystá pracovat.

Problém nastane, pokud si zahradník vyhlédl předmět, který není dosažitelný. Například když se snaží zahrnout díru, kterou vyhrabal pes, ale díra nebo hromádka hlíny je v blízkosti hrbolu či svahu.

Musíte najít předmět, se kterým chce zahradník pracovat. Určitě si nejprve zazálohujte Userdata ;-). Pusťte hru a vyčkejte do příchodu zahradníka. Pak zapněte řádek pro zadávání cheatů (stiskem Ctrl + Shift + C). Do něj napište move_objects on. Pozor - nyní můžete smazat jakýkoliv předmět, ROZHODNĚ TO ALE NEDĚLEJTE! Přepněte se do režimu nákupu (stiskem F2) a najděte na pozemku všechny kupky hlíny a vyhrabané díry a zkuste s nimi pohnout. Pokud se to u některé nepovede (hra říká, že objekt je používán - in use), pak jste našli tu správnou.

Vyjeďte z domu bez ukládání, vstupte do něj znovu a než zahradník dorazí, smažte onu nalezenou díru + nejbližší kupku hlíny (stiskem klávesy Delete v režimu nákupu za použití cheatu move_objects on ). Pak cheat vypněte (zadáním move_objects off). Pokud jste smazali správnou díru a kupku, hra bude od tohoto okamžiku zase správně fungovat.


Jak vyléčit nemocné Sims ?

Simsáci mohou onemocnět několika způsoby. Nejčastější je přenesení nemoci při hraní si s morčetem. Dále také mohou chytnout alergii při čichání k některým květinám. Všechny nemoci jsou nakažlivé, tedy když včas nezahájíte léčbu, onemocní postupně všichni Simsáci v domácnosti, často to může skončit i jejich smrtí. Aby k tomu nedošlo, nabízím vám několik metod, jak nad nemocí zvítězit.

Aby Simsáci nechytli nemoc od morčete, je důležité si s ním hrát jen tehdy, pokud je vzhůru a po hraní si vždy umýt ruce. Pokud si s ním chcete hrát, když spí, lekne se, kousne a pokud má navíc i zaneřáděný svůj příbytek, nemoc je na světě. Dá se tomu předejít vyvěšením obrázku morčete kdekoliv v domě (pokud máte Livin' Large či Deluxe).

Když už nemoc propukne a vaši Sims kašlou a kýchají, je důležité zdravé Sims nepouštět k těm nemocným, aby se nemoc dále nešířila. Nemocným Sims velice rychle klesá Comfort a Energy, proto je důležité je nechat doma v posteli místo zaměstnání či školy. Dospělým můžete zkusit podávat kafe, dětem můžete ulevit podáváním nápojů, které kromě hladu zvyšují i energii, např. z mého nápojového baru Wonder Bar, který můžete najít v sekci Objekty / Ostatní věcičky.

Pokud nemoc neustupuje, může za 2 dny nastat smrt. Proto je důležité začít včas s léčbou. Pokud máte Livin' Large nebo Deluxe, pořiďte si chemickou soupravu na provádění pokusů. Když někomu přikážete, aby uvařil lektvar, měl by vyrobit BÍLÝ, pokud je v jeho domě někdo nemocen. Pokud vyrobí jinou barvu lektvaru, radši jej hned prodejte, aby se z vašich Sims třeba nestaly zombie. Pokud tedy máte bílý lektvar, dejte ho nemocným Simsákům vypít, což by je mělo vyléčit.

Nejjednodušší je ovšem ve všech verzích hry nemoc porazit pomocí mého objektu Wonder Bar (Zázračný bar).

Způsob je prostý - stáhněte si Wonder Bar, nakupte ho do dané domácnosti a pokud je zde kdokoliv nemocen, je přístupná volba Use the Miracle Elixir (Použij Zázračný Elixír). Když na ni kliknete, Simsák se napije kouzelné směsi, která nejen že ho vyléčí, ale dojde k dezinfekci celého pozemku, takže všichni Sims v rodině se rázem uzdraví!

Pokud z nějakého důvodu nehodláte můj předmět využít, musíte si pomoct použitím cheatu, tedy podvůdku, kterým Sims uzdravíte. Pozor, před jeho použitím si zazálohujte adresáře Userdata - pro případ, že byste něco spletli nebo vám vytuhla hra.

Takže jdeme na to. Nemocného Sima nechte dojít někam, kde není moc předmětů, aby šel snáze nakliknout. Neposílejte ho ale k silnici, radši někam za dům do zahrady. Pauzněte hru (stiskem p), přepněte se do režimu nákupu (stiskem F2). Nyní současně zmáčkněte Ctrl + Shift + C. Objeví se šedý řádek, do kterého napište move_objects on a zmáčkněte Enter. Od tohoto okamžiku jste ve zvláštním režimu hry, kdy můžete cokoliv prodat, pozor na to! Kdybyste omylem smazali neviditelné řídící předměty na konci chodníku či silnice, nebo rovnou schránku či popelnici, nevratně si poškodíte dům!

Nyní naklikněte nemocného Sima a pohybem myší se přesvědčte, že jste ho opravdu naklikli (hýbe se zároveň s kurzorem). Pokud jste místo Sima naklikli nějaký předmět, stiskněte klávesu Esc a znovu to zkuste. Teď můžete vašeho nemocného človíčka prodat - ničeho se nebojte. Stiskněte klávesu Delete - vaše postavička zmizí. Nyní se přepněte zpět do režimu života (klávesou F1). Všimněte si, že dole v menu, kde jsou obrázky členů rodiny, má odmazaný Simsák červený terčík přes obličej. Proto nyní proveďte dvojklik na tomto jeho obrázku - terčík zmizí a daný Simsák se objeví někde v bytě. Když se podíváte na jeho ukazatele, všechny jsou zelené a po nemoci není ani památky!

Pokud máte nemocné i další členy rodiny, opakujte postup i pro ně. Tedy přepněte se do režimu nákupu (F2), daného Sima naklikněte, vymažte stiskem Delete, přepněte se do života (F1) a dvojklikem na jeho obrázek dole v menu ho přiveďte zpět na tento svět.

Nyní ještě musíte přepnout hru zpět do normálního režimu. Tedy znovu stiskněte Ctrl + Shift + C a do šedého řádku napište move_objects off a zmáčkněte Enter. Od tohoto okamžiku už můžete prodávat jen předměty, nikoliv vaše miláčky ;-). Přepněte se do života a odpauzněte hru, gratuluji k vyléčení!


Jak zachránit Sima, který má všechny ukazatele červené ?

Pokud jste líní a vaši Simové jsou značně zanedbaní, tedy mají všechny ukazatele červené, můžete jim jednoduše pomoct opět přes move_object cheat, jak je popsáno v části Jak vyléčit nemocné Sims. Nebo si pořídit některý z hacknutých předmětů, které současně zvyšují všechny ukazatele, od Hunger po Fun. Brzy se s takovýmito originálními věcičkami setkáte i na mých stránkách.


Jak si urychlit naběhnutí Sims ?

Pokud máte pomalé PC, všechny datadisky a tisíce předmětů z webu, může naběhnutí hry trvat až 10 minut. Tento čas se ale dá snížit na méně než polovinu, a to dvěma základními způsoby.

Nejdůležitější je velikost RAM. V případě mých Windows 98 a 128 MB RAM mi Sims Vacation nabíhalo o minutu a půl déle, než když jsem si přikoupil dalších 128 MB RAM. Tedy pokud máte Windows 98, upgradujte na 256 MB RAM, u Windows 95 to nemá moc smysl, protože ty obslouží maximálně 64 MB RAM a v případě Windows XP je optimálních 512 MB RAM. Také samozřejmě zároveň se Sims nemějte spuštěné jiné programy.

Druhým způsobem, který vás navíc nebude stát ani korunu, je zahrnutí IFF souborů do velkých FAR souborů. K největšímu zpomalení při náběhu hry totiž dochází, když Windows musí pokaždé načítat spousty malých souborů, což jsou v naprosté většině právě věci stažené z webu, protože originální předměty, animace a další součásti Sims jsou zabaleny ve velkých FAR souborech.

K tomuto účelu si musíte z webu stáhnout některý z free prográmků pro editaci FAR souborů. Mezi nejznámější patří FAR Out a File Archive Reader 2. Nedoporučuji starší programy typu FAR Edit, protože obsahují chyby, ani placené programy typu SE Object Manager, které v případě použití cracku mohou poškodit vaši hru. Jelikož adresy stránek tvůrců těchto prográmků se často mění, nejlepší je vypátrat je pomocí webového vyhledávače, kde kromě názvu programu zadáte ještě slova sims a download. Oba zmíněné programy jsou v angličtině, ale to nevadí - nevyžadují žádnou instalaci a jejich ovládání je velmi jednoduché.

Určitě si nejprve zazálohujte vaše herní data - všechny podadresáře v Sims, začínající na Userdata. Před farováním musíte nejprve všechny předměty stažené z webu rozmístit do podadresářů v Downloads, jak je popsáno v Poradně níže. Tedy vytvořte si v Downloads podadresáře o max. 8 znacích, bez mezer a české diakritiky a do každého přesuňte max. 200 předmětů, které spolu nějak souvisí, třeba byly staženy ze stejného webu.

Nyní rozbalte stažený editační program - pozor, vždy jen do adresářové struktury, která nemá v názvech mezery ani českou diakritiku. Pokud vlastní název EXE prográmku obsahuje mezery, VŽDY ho přejmenujte, aby měl max. 8 znaků a byl bez mezer (když to v případě File Archive Readeru 2 neprovedete, krásně vám spadne počítač při dvojkliku na FAR soubor). Tedy vhodné je tento program se všemi soubory z archívu rozbalit např. do adresáře C:\Utils\FArchR2 a EXE soubor přejmenovat na FArchR2.exe.

Když po těchto úpravách program spustíte, u obou z nich se vytvoří prázdný FAR soubor. U FAR Out nyní klikněte na Entries / Add Directory a vyberte jeden z adresářů s IFF soubory, který chcete zabalit. Všechny soubory se vám načtou do okna FAR souboru. Pozor, zkontrolujte, jestli jste kromě IFF souborů nenačetli i nějaký FAR soubor - ten není možné umístit do jiného FAR archívu! Poté klikem na File / Save zadejte název archívu (zase do 8 znaků, bez mezer a české diakritiky) a uložte ho do stejného adresáře. U File Archive Readeru 2 je postup obdobný - klikem na Add se otevře dialog pro výběr souborů, označte tedy všechny soubory z podadresáře a načtěte je do programu, po kontrole je přes klik na File / Save as uložte jako jediný FAR soubor do stejného adresáře.

Tímto způsobem postupně zpracujte všechny podadresáře v Downloads, do kterých jste si roztřídili předměty z webu. Nakonec přesuňte všechny IFF soubory z těchto podadresářů ven z The Sims, protože jejich obsah již je zabalen ve FAR souborech. Určitě ale přesunuté IFF soubory zatím nemažte! Zkontrolujte velikost volného místa na disku a proveďte defragmentaci. Pak už spusťte Sims, abyste si ověřili, že všechno funguje a náběh Sims je o několik minut kratší (v případě mých Sims s 4000 předměty o rovné 4 minuty!)

Pokud jste něco popletli a Sims vám spadnou při náběhu, nebo při hře hodí Missing Objects, pak jste zřejmě IFF soubory přesunuli ven ze hry bez toho, že by všechny byly ve FARech. V tomto případě hru neukládejte a přesuňte zpět všechny IFF soubory a vámi vytvořené FARy smažte - tím hru uvedete do původního stavu.


Proč mi nefunguje předmět stažený z webu ?

Nejčastěji je to proto, že stažený předmět vyžaduje určitou verzi hry nebo další předmět ke svému běhu. Třeba koberce vyžadují Livin' Large, pisoáry fungují jen s House Party a různé nápojové automaty potřebují objekt Pepsi Machine, který je ke stažení na stránkách Maxisu. Při stahování ze zahraničních webů je to většinou označeno slovem Requires - např. Requires Potty Pack nebo Required EP: Hot Date.

Mnohdy však nebývá potřebná verze hry označena, což se v lepším případě projeví zmiznutím předmětu z pozemku po přepnutí do života, v horším případě pádem hry. Pokud stahujete více předmětů, je lepší je do herních adresářů dávat po částech, aby šlo snáze určit, který z nich je vadný. Někdy se předmět poškodí i při stahování z přetíženého webu, je lepší vyzkoušet jej stáhnout znovu, než pátrat, proč nefunguje.

Není neobvyklé, zvláště při stahování lehce stvořitelných předmětů (obrazy, koberce), že jejich autor vůbec nemá potuchy o tzv. GUID. To je číslo, které musí mít každý předmět odlišné od ostatních. Pokud umístíte do hry 2 předměty se stejným GUIDem, načte se jen jeden z nich. Mnoho autorů předmětů vůbec není zaregistrováno na stránkách tvůrců Sims Transmogrifieru, takže jejich předměty se pak ve hře vzájemně mlátí a mohou způsobit i nefunkčnost originálních předmětů ve hře. Netýká se to jen ryze amatérských webů - mezi tisíci předměty z TSR jsem našel 5 párů se stejným GUIDem.

Pokud chcete mít jistotu, že se ve vaší hře žádné předměty nemlátí, je vhodné občas hru otestovat jakýmkoliv nástrojem na vyhledávání duplicitních GUIDů. Pokud sami např. tvoříte obrazy v ArtStudiu, tento program je určen jen pro domácí použití - vygeneruje GUID náhodně tak, aby se nemlátil s žádným předmětem na vašem PC, ale na předměty jiných tvůrců už ohled nebere.

Častou a málo známou příčinou je fakt, že starší verze podporují jen určitý počet downloadů daných typů předmětů - pokud máte přes 200 předmětů v některé z kategorií nebo přes 2000 předmětů celkem, zkuste ty nepoužívané přesunout mimo herní adresáře. Dále, nové verze hry mají naopak problémy s umístěním souborů. Nejlepší je si v adresáří Downloads udělat podadresáře (max. 8 znaků v názvu, bez mezer a českých znaků) a do nich roztřídit předměty podle toho, z jakého webu byly staženy. Maximálně ale 200 předmětů na adresář. Bývají problémy se soubory umístěnými v adresářích Objects a UserObjects - všechny je přemístěte do podadresářů v Downloads, nemusíte se obávat, že by vám při tom došlo k hláškám typu Missing Objects.

Příklad optimálního rozmístění souborů: Svých 1000 předmětů z TSR si přesuňte do podadresářů TSR1 až TSR5 v Downloads. Moje věci dejte do podadresáře Simsky, 300 objektů ze Simgoddesses rozdělte do SG1 a SG2. Pokud si chcete silně urychlit naběhnutí hry, proveďte zafarování obsahů jednotlivých podadresářů - hra naběhne až o 4 minuty rychleji. O tom podrobněji v části Jak si urychlit naběhnutí Sims.


Proč mi spadne hra při návštěvě města ?

V naprosté většině případů za to může používání cracků. Pro neznalce - crack je úprava hry, která umožní její používání, i když nevlastníte originální CD. Takže pokud vaše herní CD vypadá tak, že je na něm fixou načmárané The Sims, či hrajete bez nutnosti mít CD v mechanice, používáte cracknutou verzi. Někdy je crack zakomponován přímo do instalaček hry, pak dokonce ani nemusíte po instalaci hry kopírovat soubory z adresáře Crack.

Nemusím asi zdůrazňovat, že používání cracků a pirátských CD je nelegální a že opravdový fanoušek Sims má vše legálně. Ovšem když už jsme toto téma nakousli - každá verze hry vyžaduje svůj vlastní crack. Pokud jste si nainstalovali novou verzi hry a použili crack z předchozí verze, máte smůlu - hra spadne nejčastěji při vstupu na pozemek nebo návštěvě města.

Jen asi polovina cracků je opravdu funkčních - nejstarší crack Hot Date způsobil pád hry při návštěvě města, jiné cracky zase mají problémy, že hra spadne při jakémkoliv předmětu staženém z webu. Když už chcete cracky používat (někdy je to nezbytnost i při originálním CD - pokud máte starou CD mechaniku), prověřte si, jestli neexistuje novější verze cracku. Informace o cracku jsou často uvedeny v souboru s příponou .nfo, kterou změňte na .txt a text si pak můžete snadno přečíst.

Za pádem hry opět může být i skutečnost, že jste si stáhli předmět, určený pro novější verzi hry. Ten sice můžete na pozemek umístit, ale hra spadne v okamžiku návštěvy tohoto pozemku vašimi Sims. Velkou chybou může být stažení předmětu, který už je v nové verzi hry obsažen, a vy ho přepíšete starší verzí. Pokud vám třeba spadne hra v okamžiku používání telefonu, může to být tím, že jste si stáhli upgrade telefonů ve hře, které i v původních Sims umožňuje si se sousedy přes telefon jen pokecat - ovšem Livin' Large a novější verze obsahují úplně jinou verzi tohoto předmětu, a stažení té zastaralé (pořád lze najít i na českých webech) způsobí poškození hry.

Ve všech verzích hry je chyba, která souvisí s přivoláním taxíku nebo autobusu pro návštěvu města či ostrova. Pokud pro vás vozidlo přijede v době mezi celou hodinou a 4 minuty po celé a vaši Sims jsou dále než 3 dlaždice od silnice, pak vaši Sims vůbec nenastoupí a vozidle odjede po chvíli prázdné. Nepomůže jim ani ručně naklikat nástup. V tomto případě s telefonátem o chvíli počkejte a před příjezdem vozidla nažeňte vaše Sims blízko k silnici - pak bude vše v pořádku a sami nastoupí.

Sims obsahují ještě horší chybu - počet předmětů na pozemcích ve městě či starém městě, které mají k sobě přiřazenou osobu, není neomezený! Takže pokud si stavíte na pozemku ve městě, umístěte zde maximálně 5 předmětů typu pokladna či stánek s občerstvením - hra k nim doplní další 3 (uklízečka, číšník, flašinetář). Když poté dojede vaše rodina do města, pohybuje se zde už velké množství osob a pokud jejich počet přesáhne určitou hodnotu (v případě mých Unleashed 16), hra už nedokáže obsloužit příjezd dalšího autobusu plného lidí a vytuhne. To má za následek poškození prvního Simsáka v rodině, jak je detailněji popsáno níže.

Jinak všechny návštěvy měst a ostrovů vyžadují mnohem silnější počítač, než jen kdybyste hráli na svých domácích pozemcích. Právě přítomnost velkého množství lidí ovládaných počítačem způsobuje značné zpomalení hry a někdy i její vytuhnutí. K tomu dojde nejčastěji v okamžiku, kdy se po pozemku pohybujete tak, že najedete myší k okraji obrazovky a hra začne rolovat. Před tímto úkonem je lepší si hru pauznout.

Posledním důležitým faktem je velikost volného místa na disku. Minimum pro hladký běh Sims na domácích pozemcích je 500 MB, pokud však často navštěvujete město a v něm střídáte podniky, může se velikost nutného místa vyšplhat i přes 1 GB (zvláště pokud máte méně než 128 MB RAM a tisíce předmětů).


Proč nemůžu nainstalovat Livin' Large ?

Předpokládám, že používáš cracknutou verzi originálních Sims. Livin' Large si kontroluje verzi souboru Sims.exe a Sims.icd. Pokud zjistí nesprávnou velikost souboru, odmítne jej nahradit verzí pro Livin' Large, ale pokračuje dále v instalaci. Následkem toho sice máš několik nových předmětů, ale hra se v podstatě tváří jako původní Sims a není funkční.

Před instalací Livin' Large (nebo Livin' It Up) musíš v tomto případě nahrát zpět originální verze souborů Sims.exe a Sims.icd pro původní Sims a zrušit u nich atribut Jen pro čtení. Ovšem pozor! Verze dodaná na pirátských CD není originální verze! Poznáš to jednoduše podle délky souboru Sims.exe - pokud má podobnou velikost jako Sims.icd, je bezcenný - v tomto případě musíš na internetu najít opravdu originální verzi tohoto souboru, která má velikost menší než 500 kB. Ale pozor i po instalaci - před prvním spuštěním musíš opět soubory Sims.exe a Sims.icd nahradit cracknutou verzí pro Livin' Large !

Ještě může být problém, pokud máš u originálních Sims kvůli možnosti hry bez CD zkopírovaný na disk adresář Music a hlavní datový soubor s příponou CAB. Ty před instalací odstraň a po ní použij nové verze hudebních souborů. K podobnému problému může dojít, pokud instaluješ LL z jiné CD mechaniky než původní Sims - hra pak nedokáže najít soubory s hudbou. Tedy pokud máš na PC více mechanik, používej vždy stejnou, pokud máš jen jednu mechaniku, zkontroluj, jestli má přiřazeno stejné písmeno, jako při instalaci původních Sims.

Pokud náááhodou používáš legální CD a hra přesto nejde nainstalovat, stáhni si ze stránek Maxisu nástroj, který dokáže vadnou instalaci opravit - zhruba každá pátá instalace legální verze skončila neúspěšně, proto Maxis tento nástroj vydal. Použij jej ale až v případě, že instalace neproběhne úspěšně a jen pokud máš originální CD.


Sims vytuhnou při náběhu nebo při hře.

Nejčastější příčinou bývá instalace jiné hry nebo programu, který souvisí s DirectX. Zkuste přeinstalovat DirectX novější verzí, určenou pro váš systém. Já používám bezchybné 8.1 - k poškození Sims u mě došlo po instalaci Nimo Codecs. Pomohlo právě přeinstalování DirectX.

Další příčinou bývají zastaralé ovladače u grafické karty. Zde jsem měl silné problémy s nVidia Geforce 2 MX 400 - funkční byly až ovladače z května 2002 a novější.

K nevratnému poškození hry může dojít při výtuhu při hře a následném sestřelení počítače. Pokud vám hra vytuhla během návštěvy města (Hot Date), starého města (Unleashed), studií (Superstar) nebo zábavního parku (Makin' Magic), počítejte s vážným poškozením prvního Simsáka v rodině - hra totiž do jeho IFF souboru ukládá informace nutné k návratu do domu, ale nenastaví správnou délku souboru. Scandisk posléze dokoná dílo zkázy, což může ústit k tomu, že hra sama poškozený soubor smaže a tím i odstraní danou postavu z rodiny!

Někdy se stane, např. kvůli chybě harddisku nebo vadným instalačkám, že je poškozen některý z FAR souborů (zažil jsem na vlastní kůži). Hra poté spadne při náběhu. V tomto případě je nejlepší stáhnout si některý z programů pro editaci FARů - pokud se vám do něj povede soubor načíst, je v pořádku, pokud při tom program zahlásí chybu, je poškozen právě tento FAR soubor a když nepomůže přeinstalování hry, nezbývá než zkusit použít soubor ze starší verze či instalačky reklamovat.

Může být i poškozen objekt stažený z webu. Zkuste ho stáhnout znovu a když to nepomůže, postupně přesunujte všechny stažené předměty mimo adresář z The Sims, až zjistíte, který je vadný. Nejčastější příčinou bývá stažení předmětu, který není určen pro vaši verzi hry. To se projeví buď pádem Sims, nebo zmizením přemětu po jeho umístění do domu. (Ne neobvyklý jev u předmětů z TSR, kde je nutná verze hry často špatně označena). Moje předměty fungují ve všech verzích hry, není-li označeno jinak.

I pokud dům s umístěným vadným předmětem uložíte, hru to nepoškodí - když předmět odstraníte z herního adresáře a vstoupíte na daný pozemek, hra pouze zahlásí Missing Objects - hlášku potvrďte, dům uložte a hotovo.

Pokud vám hra spadne při převlékání Sima nebo tvorbě nového Sima, či máte průhledné Simsáky, je to vadnými skiny a meshi. Když stahujete hlavu nebo oblečení, vždy se ujistěte, že v archívu je BMP soubor a pro těla s číslem vyšším než 013 i příslušný CMX + SKN soubor. Pokud download obsahuje jen CMX bez SKN nebo CMX + SKN bez BMP, vůbec jej do hry neumisťujte. Původní Sims též nesnesou BMP soubor, který není v 8-bitové paletě.

Nedoporučuji používání nástrojů typu Grow Up - tento je určen jen pro nejstarší verzi hry, v nových může poškodit vaše rodiny. Totéž platí pro nástroje editující různé IFF soubory, např. pro zvýšení lásky či peněz. Před jejich použitím si vždy zazálohujte Userdata!

V nejstarší verzi hry je chyba v domě s výukovou rodinou - hra spadne při nákupu jakéhokoliv předmětu. Pomůže vystěhování rodiny a vybagrování domu. Nebo instalace novější verze.

Pokud hra začla padat až po stažení jakéhokoliv předmětu z webu, velice častou příčinou je nainstalovaný crack pro chod hry bez CD. Existuje několik cracků, které jsou vadné - první crack Hot Date (od D******e) způsobil pád Sims při výletu do města. Dále první crack Superstar od F*******t zase způsobí pád hry při stažených předmětech. Když už chcete cracky používat, ujistěte se, že máte nejnovější verzi. Nechtějte po mně, abych zde psal, kde cracky sehnat, já jako vývojář používám legální verze hry.

Určitě si ze stránek Maxisu stáhněte opravy hry - nutné je to v Unleashed, kde neopravená verze hry například umožní zatečení vody pod různé předměty, která pak nejde vysušit a musíte předměty přenášet, abyste vůbec mohli vodu uklidit.

Častou příčinou poškození bývají hrátky s cheaty typu MOVE_OBJECTS ON. Pokud si smažete neviditelné řídící předměty např. na konci chodníku či silnice, máte smůlu - do vašeho domu už se sousedé nepodívají. Taktéž vymazání schránky či popelnice způsobí těžké poškození daného domu. Rozhodně se neřiďte nesmyslnými návody, které tento postup doporučují např. pro neplacení účtů! Za zničení domu to nestojí.

Pokud vám Sims tuhnou až po chvíli hraní hlavně v okamžiku, kdy je na pozemku hodně lidí, je to způsobeno slabým výkonem vašeho PC. Nainstalujte nejnovější DirectX, ovladače od grafiky a ve hře povypínejte v nastavení grafiky stínování (Shadows), Interface Effects, úroveň detailů nastavte na Low a hlavně, vypněte obraz v obraze (Live PIP) a export dat do HTML, což velice urychlí ukládání hry. Defragmentujte disk a před spuštěním Sims povypínejte všechny ostatní programy.

Ale hlavně - ZÁLOHUJTE SVÁ DATA! Dvakrát týdně je vhodné zazálohovat všechny adresáře Userdata - v nich jsou vaše rodiny. Při jakémkoliv poškození hry nejprve obnovte kompletně tyto adresáře. Dále před instalací nového datadisku se hodí zazálohovat celý adresář The Sims a klíče v registru, související s The Sims, aby bylo případně možné obnovit Sims do původního stavu bez nutnosti nové instalace a ztráty dat. Mám v úmyslu napsat program, který vám nastavení v registru zazálohuje a umožní obnovit po případném nezdaru s instalací nové verze. Pozor, datadisky před instalací vyžadují až 1,8 GB volného místa na disku, pro rychlou hru je pak třeba mít 600 MB místa.

Pokud máte všechny datadisky a tisíce stažených předmětů, pak minimální konfigurace vašeho PC je 256 MB RAM, Pentium III, grafická karta s 16 MB RAM, kvalitní zvukovka. A Windows 98, protože Windows 95 nedokáže obsloužit více než 64 MB RAM. Naopak silně nedoporučuji Windows 2000 - zde dochází k problémům, pokud hru neinstalujete a nehrajete jako administrátor. Vacation (On Holiday) je první datadisk, který oficiálně podporuje Windows XP.


Jak nahradit smazanou schránku či popelnici ?

Pozor, oba dva tipy jsou bez záruky!!! Zazálohujte si adresář UserData, kdyby to nevyšlo!
V Sims Unleashed by mělo stačit někam si zkopírovat původní pozemek (soubor Housexx.iff + radši i soubor dané rodiny s příponou .fam), pak pozemek vybagrovat, přepnout jeho režim na komerční, navštívit jej, přepnout zpět na obytný, navštívit jej - tím se doplní schránka i popelnice. Pak obnovit ze zálohy soubor Housexx.iff a danou rodinu do domu znovu nastěhovat.

Sims Plus vytvořili program, který vás sám provede postupem obnovení schránky i popelnice ve starších verzích Sims (v angličtině). Funguje od základní verze hry po Hot Date, v novějších verzích hry jej nepoužívejte. Jelikož stránka Sims Plus stále není dostupná, stáhněte si program zde.

 


Simsky - (C) 2002 - 2007 Dave Luv web: Simsky e-mail: Simsky(a)seznam.cz